Отправить другу
написать нам / Write to us
Забронировать
Подписка на рассылку

Вы можете оформить подписку и получать уведомления на указанный электронный адрес о наших новостях и горячих предложениях

Наследие Терещенко - дар киевлянам

Фишки тура:
 • экскурсия в двух усадьбах Терещенко
 • лучшие художественные дома Киева
 • секреты сахарной империи Терещенко
Цена тура:
от 310 грн
Дата экскурсии Тур в архиве
Количество дней 1 день
Страна Украина
Регион Полесье
Область Киевская
Тип транспорта Пешеходная
Место встречи бульвар Т.Шевченко, 12
Доп. услуги
Тип питания
Примечание
Ожидайте инфолист

 

✓ Екскурсія про власників цукрової імперії та колекцій мистецтва з відвідуванням садиб терещенків

Тривалість 3 години (включаючи екскурсії в музеї Ханенків та нац.мед. бібліотеці)

Початок - 10:00 (зустріч групи - перетин бульвару Тараса Шевченка та вул. Терещенківської)

Час початку екскурсії вказано орієнтовно, більш докладно про місце і час зустрічі ви зможете дізнатися за два дні до екскурсії в рубриці ІНФОЛИСТИ.

 

Терещенки - відомі підприємці, доброчинці та колекціонери, вклад яких в духовне, мистецьке, наукове життя Києва - безцінний.

 

Розпочнеться наша екскурсія біля садиби Миколи Артемійовича Терещенка, до 80-ліття якого вулиця і отримала назву Терещенківська. Життя та діяльність кількох поколінь родини Терещенків тісно пов’язані з цією вулицею. Вони були власниками і мешканцями садиб: № 3, 5, 9, 13, 15, 17, в яких містилися контори їхніх підприємств, правління товариств, мистецькі колекції, що стали основою найвідоміших українських музеїв.

В садибі Варвари Миколаївни Терещенко, в заміжжі - Ханенко, розміщена експозиція Національного музею мистецтв, садиба Олександра Миколайовича Терещенка на розі вулиць Терещенківської та Льва Толтого, зараз слугує "храмом наукової думки" для медиків. Сьогодні ми станемо гостями цих прекрасних садиб.

В середині жовтня 1899 р. кияни відзначали 80-річчя з дня народження Миколи Артемійовича Терещенка, людини неймовірно заможної, а також скромної та щедрої, добро для якого «не було випадковим явищем життя, а постійною потребою серця і подвигом душі».

На той час "Товариство цукробурякових та рафінадних заводів братів Терещенків" забезпечувало цукром всю колишню Російську імперію, та імпортувало продукцію в Англію, Німеччину, Швейцарію, Норвегію, Персію, Афганістан і Китай, річний обсяг експорту складав понад 14 000 тонн рафінаду, а фінансовий обіг фірми перевищував 12 млн руб./рік (за сучасним курсом приблизно 45 млрд грн.)

Терещенки проявили себе не лише як вправні комерсанти, а були також щедрими жертводавцями. За підтримки Миколи Терещенка у Києві будувалися: Політехнічний інститут, Володимирський собор, Рисувальна школа Миколи Мурашка, Троїцький народний дім (Театр оперети), Лікарня для нужденних (Охматдит), Чоловіча та жіноча гімназія (Театральний інститут ім. Карпенка-Карого), Міський музей старожитностей та мистецтва (Національний художній музей), Покровська церква на Солом'янці, собор Св. Миколая у Покровському монастирі, ряд навчальних закладів, притулків.

Учень Олександра Беретті на замовлення цукровопромисловця та мецената створив розкішний палац у стилі італійського неоренесансу, у центральних залах оновленого особняка Микола Терещенко розмістив художню колекцію, яку збирав з часів життя у Глухові: картини Івана Айвазовського, Івана Шишкіна, Іллі Рєпіна, Василя Верещагіна. Для майбутнього Національного музею Микола Артемійович придбав велику колекцію з розкопок В.В. Хвойки, замовив 34 портрети українських гетьманів та інших історичних особистостей.

Цінителями і колекціонерами стали також рідні Миколи Артемійовича: брат Федір Артемійович, діти Іван, Олександр, Варвара і Ольга.

Ми прогуляємось вул. Терещенківською, роглянемо зблизька садиби видатної родини і дізнаємось: 

 • як вдалося розбагатіти засновнику цукрової імперії Артемію Терещенко
 • яку умову зобов’язалися виконувати сини Артемія, управляючи сімейним бізнесом
 • чому Миколу Терещенка називали "чарівником з Глухова"
 • який заповіт залишила Варвара Терещенко-Ханенко
 • хто заради кохання засипав дорогу до будинку коханої цукром
 • як склалась доля власника синього діаманта Терещенко

Далі на нас чекає екскурсія від співробітників Національного музею мистецтв імені Варвари та Богдана Ханенків, які покажуть нам колишні кімнати власників садиби, розкажуть про пристрасть до колекціонування, а також познайомлять з ключовими творами західноєвропейської та візантійської колекції.   

Понад півстоліття в унікальній пам’ятці архітектури ХІХ століття, розкішному особняку підприємця Олександра Терещенка, одного із братів династії меценатів і благодійників, девізом яких було «Прагнення до суспільної користі» розташовується Національна медична бібліотека. 

Садиба Олександра Миколайовича Терещенка сьогодні гостинно розкриє перед нами свої вдері та дозволить зазирнути в таємні кімнати відомого особняка.

Ось яку пораду написав відвідувачам автор виставки «Алюзії натури» Микола Сиротенко, що експонувалася в бібліотеці: «Коли станете перед високими дверима в цей храм, зверніть увагу на автентичну ручку! До неї торкалися (це достеменно відомо!) Микола Лисенко, Леся Українка, Вікентій Хвойка, Михайло Врубель, Ілля Рєпін, Віктор Васнєцов, Микола Амосов… А з наших сучасників – Іван Марчук, Сергій Пасько… Прислухайтесь, почуйте пресвітлий дотик великих, знаних вами людей!.. А тоді вже входьте! В добрий час!»

Тільки уявіть:

 • ви торкаєтьсь автентичної ручки на вхідних дверях, до якої торкалися видані особистості ХХ ст.  
 • вас зустрічає вестибюль, оздоблений понад століття тому мореним дубом та червоним деревом;
 • в колишньому кабінеті господаря вам відкривають австрійський сейф, аналоги якого збереглись до наших днів у Парижі та Відні;
 • ви шановний гість "золотої зали", яка прикрашена вишуканою ліпниною з позолотою;
 • для вас відкрита таємниця овального кабінету під знаменитим куполом

Спадок родини Терещенків - коштовний дарунок киянам. І наша подорож шляхами знаменитої родини у Києві - пошана і вдячність "Людям, які діяли на Благо".

...А наостанок екскурсії ми неодмінно дізнаємось - де насправді  шукати скарби Терещенків, на думку нащадка родини, українця із Франції - Мішеля Терещенка.

Приєднуйтесь - буде цікаво:) 

 

 

01.09.2017
Мы сохранили ваши шаги, что б вы не заблудились