Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Музей Лесі Українки

Україна, Волинь, Волинська , Ковель

ціна квитка або екскурсії:

15 грн.

На сьогоднішній день літературно-меморіальний музей Лесі Українки, розташований в селі Колодяжне Ковельсткого району, являє собою один з найпотужніших просвітницьких і культурних центрів.

Колектив музею постійно розвиває музей, шукає нові матеріали для розширення виставки, веде наукові роботи. Щороку в музеї буває більше 30 тисяч відвідувачів, що люблять творчість видатної української поетеси і письменниці.

Тут можна подивитися на будинок, господинею якого свого часу була мати Лесі Українки - Олена Пчілка. З тих пір пройшло більше ста років, що були не найлегшими для старовинного маєтку Косачів.

Так, в 40-х роках 19 століття Микола Косач зруйнував головний сімейний особняк, а решту будівель розпродав. Але після закінчення Другої Світової місцеві жителі змогли реставрувати те, що залишилося, зробивши інтер'єр і зовнішній вигляд будівель максимально схожими з оригіналом.

В Колодяжне сім'я Косачів переїхала в 1882 році, до цього вони проживали в Луцьку. Саме тут народилися молодші сестри і брати поетеси. У 1890 році на території маєтку був побудований «білий» Лесин будинок, а в 1896 році почали будувати для батьків «сірий» будинок.

Датою відкриття музею прийнято вважати 13 липня 1949 року - саме в цей липневий день відкрили відбудований заново «білий» будинок, що належав Лесі Українці.

Сам музей був відкритий повністю на громадських засадах, офіційні працівники в ньому були відсутні, а добровільним екскурсоводом понад десятиліття виступала Ніна Кошелюк, яка працювала місцевим бібліотекарем.

 

У той час експозиція музею не відрізнялася різноманітністю - тільки кілька речей письменниці і пара фотографій. Та й знаменитий сад був практично знищений - від нього залишилися тільки старенька груша і пара каштанів.

Але в 60-і роки все змінилося на краще. Після повної реорганізації музею і величезної роботи по його реставрації вдалося зібрати безліч свідчень очевидців, які пам'ятають довоєнний вигляд будинку.

Ґрунтуючись на них, працівники оновили інтер'єр будівель і посадили новий сад, завдяки чому в 1963 році музей отримав по-справжньому комплексну експозицію, і в цьому ж році приєднався до Волинського краєзнавчого музею.

 

Переломним для музею став 1971 рік, а саме - день святкування сторіччя з дня народження поетеси. Тоді музею не тільки подарували безліч унікальних експонатів, а й поставили рекорд відвідуваності - понад 40 тисяч. Через кілька років почали будувати ще один будинок - літературний музей.

Сьогодні експозиція музею Лесі Українки налічує близько шести тисяч експонатів, виставлених в основному музеї, а також п'яти тисяч в науково-дослідному фонді. Також в музеї зберігається 105 особистих речей членів сім'ї і самої поетеси. Крім того, унікальний подарунок музею - архів, зробив племінник письменниці - Юрій Косач, сьогодні проживає в США.

 

У сучасному музеї постійно функціонує виставка, на якій висвітлено основні етапи, що вплинули на творчість і життя поетеси. Експозиція розташовується в трьох приміщеннях, і розділена на дві основні частини - літературну та меморіальну.

Для меморіальної частини виділені «сірий» будинок батьків поетеси, і безпосередньо її власний - «білий». Тут повністю відтворено побут того часу.

Літературна ж частина розміщена в чотирьох залах, і включає безліч цікавих матеріалів, з яких можна дізнатися про становлення і творчий шлях славетної української письменниці.

Також в глибині саду поставлений бронзовий пам'ятник Лесі Українці, автором якого є В. Сколоздра.

01.09.2017
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали