Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Зимненський жіночий монастир

Україна, Волинь, Волинська , Зимне

ціна квитка або екскурсії:

180 грн.

 На крутому березі річки Луги, що тече неподалік Володимира-Волинського, розташовується мальовниче село Зимне. Згідно з волинськими переказами, ще у 1001 році перший український християнин, Київський князь Володимир Великий звів княжий терем і два храми на високому березі річки Луги, недалеко від слов'янського жертовника дулібів. З тих пір практично кожну зиму великий князь проводив саме тут. Від чого і пішла назва населеного пункту - Зимне. З тих пір гору, на якій розташувалися храми і зимова резиденція князя («Терем Володимира»), стали називати «Святою горою».

 

Перша літописна згадка про Святогірськиймонастир в селі Зимне з'явилася приблизно в кінці XI століття в відомої всім «Повісті минулих літ». Нестор Літописець стверджує, що в цьому монастирі, на зворотному шляху з Константинополя, помер перший ігумен Києво-Печерської лаври - преподобний Варлаам. Однак інші джерела стверджують, що перша документальна згадка про Зимненський Святогірський монастир з'явилися в 1458 році, за часів правління Феодора Чарторийського, за указом якого в 1495 році на місці дерев'яної церкви князя Володимира Великого був споруджений кам'яний Свято-Успенський храм. Він дуже гармонійно вписався в існуючий ансамбль монастиря. Разом з храмом були споруджені також дзвіниця (вага дзвону становить 720 кг, його так і називають «дзвін Чарторийських») і башти, які суттєво зміцнили оборонну здатність фортеці. А це було вкрай важливим чинником, враховуючи постійні набіги татар.

Важливою частиною Зимненського монастиря є печерна церква Варлаама, яка існувала ще в домонгольський період. Пізніше археологами були виявлені тут давні поховання і старовинні написи на стінах. Поруч з виходом з печер розташований найдавніший храм Зимненського монастиря - храм Святої Трійці. Незважаючи на постійні війни протягом декількох століть, йому вдалося вціліти і до наших днів. У той час, ще в XV столітті, Зимненський Святогірський монастир вважався одним найбільших і могутніх церковно-фортифікаційних комплексів.

 

Головною святинею Зимненського монастиря вважається чудотворна Зимненська ікона Божої Матері, яку, згідно древнім сказанням, монастирю подарував Володимир Великий. Саме цією іконою був благословенний шлюб князя з грецькою царівною Анною в 988 році Патріархом Миколою ІІ Хрісоверхом з Константинополя. Незважаючи на складну історію існування (війни, облоги, боротьба між церквами за право володіння Зимненським монастирем та багато інших сумних моментів), ікона Божої Матері збереглася і до наших днів. Вона до цих пір робить чудотворну і благодатну допомогу віруючим людям і захищає Зимненський Святогірський монастир.

У 1724 році власником Зимненського монастиря став волинський староста Михайло Чацький. Будучи фанатичним католиком, він наказав перебудувати православний Свято-Успенський храм на костьол, зробити з п'ятикупольного двохкупольний монастир. Усипальниця князів Чарторийських, засновників цього монастиря, була повністю розграбована і розорена. За переказами відомо, що в момент осквернення чудотворної ікони Божої Матері М. Чацький повністю втратив зір і помер через три роки.

Завдяки фінансам імператорського двору в другій половині XIX століття почалася капітальна реставрація Зимненського Святогірського монастиря. Через 30 років ремонтні роботи були завершені, а Свято-Успенському храму знову надали канонічний православний вигляд.

Під час однієї з жорстоких битв Першої світової війни в Свято-Успенський храм потрапили 3 снаряди руйнівної сили. Але сталося диво: надприродним чином снаряди не розірвалися, і храм уцілів. Ці три снаряди і зараз стирчать в одній зі стін Собору.

Не пройшла повз Зимненського монастиря радянська влада. У 1939 році вона закрила монастир, а на його території розмістила тракторну бригаду.

Лише в 1991 році завдяки сумлінним старанням і сильним молитвам черниці Стефани та інокині Галини, які прибули до Зимного з Корецького монастиря, а також активним фінансовим пожертвам благодійників жахливі руїни Зимненського Святогірського монастиря перетворилися на райський куточок Волині.

01.09.2017
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали