Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Козацькі могили

Далеко від шуму і метушні великих міст, в одному з найзатишніших куточків Українського Полісся, на перетині Рівненської та Волинської областей знаходяться три населених пункти: Острів, Пляшева і Берестечко. А між ними - національний пантеон «Козацькі могили», оточений зеленою стіною дерев. Дивно, але якась дивовижна сила властива цим назвам, вона притягує сюди постійно тисячі жителів України і не тільки. Адже якщо озирнутися, то тут немає ніяких старовинних замків і палаців, немає унікальних природних об'єктів - лише ліси, поля і зелені луки на болотах. Але саме ці місця є священними для українського народу, адже тут кілька століть назад за свободу свого народу воювали наші славні предки. Поле битви під Берестечком забрало чимало життів ... Сьогодні тут, у Пляшеві, легко можна подумки перенестися в бурхливе XVII століття, в часи всім відомої і жорстокої Берестецької битви. Anga Travel пропонує кращі тури по Україні!

 

Історія битви під Берестечком

Під проводом гетьмана запорізького Богдана Хмельницького в січні 1648 р. трудовий народ вийшов на боротьбу проти національного, релігійного і соціального гніту українських та польських магнатів. Вже в перший рік Визвольної війни в битвах під Корсунем, Жовтими Водами і Пилявцями польсько-шляхетська армія здобула поразку, козацько-селянські війська дійшли до Замостя та Львова. На наступний рік з новою силою відновилися воєнні дії. Підписаний в 1649 році гетьманом Богданом Хмельницьким і польським королем Збарівський договір про перемир'я жодну із сторін не задовольнив, і в грудні 1650 за ініціативою польського сейму почався другий період Визвольної війни. Величезна кількість тури по Україні.

Апогей цього періоду війни настав влітку 1651 року, коли польські та козацько-селянські війська зійшлися в битві під Берестечком. Прекрасно навчені і озброєні, закуті в сталеві обладунки польські війська прийшли сюди, щоб підкорити повсталий народ і знову змусити його чесно трудитися на польських магнатів. У свою чергу, гетьман Богдан Хмельницький привів полки повстанців і козаків озброєними лише сокирами, палицями і косами, сподіваючись на підтримку союзника кримського хана Іслам-Гірея III. Але останній підставив козаків і втік з поля бою, захопивши з собою в полон Богдана Хмельницького. В якому б важкому положенні не залишилися козаки і повстанці, вони не здавалися, продовжували боротьбу за свободу українського народу. Їм довелося відійти від натиску польського війська через важкопрохідні болота, в яких багато козаків і загинули. Автобусні тури по Україні це відмінна можливість подорожувати з комфортом.

Після того, як татарські війська покинули поле битви, козацько-селянській армії довелося відійти на південний схід і там почати будувати укріплення. На сьогоднішній день недалеко від заповідника «Козацькі могили», на північному сході від нього, збереглися ще сліди розораного валу, який був частиною укріплень козацького табору.

За свідченнями очевидців, селянсько-козацький табір розташовувався на лівому березі річки Пляшівки. Висохлий рукав Пляшівки сьогодні має таку ж назву і розташовується він у центрі села Острів. Шляхтичі, які брали участь у битві під Берестечком, у своїх листах відзначали, що козаки зайняли дуже зручне і вигідне у стратегічному відношенні місце розташування свого табору, тут були потужні земляні укріплення. На протязі десяти днів всі спроби польської армії захопити козацький табір з трьох сторін були безуспішними, з четвертого боку табір захищали болотистий берег Плашевкі, тури по Україні з Києва.

На початку липня козаки обрали вінницького полковника Івана Богуша тимчасовим гетьманом. За наказом Богуша козаки почали будувати переправу через болото для розчищення дороги військам. Але гетьман допустив величезну помилку, не погодивши цей план з повстанцями, які вирішили, що козаки їх кидають напризволяще і в паніці побігли до переправи. Іван Богуш не зміг зупинити втечу селян, а в цей час польська армія вдерлася в табір і знищила тих, хто там залишився. У нас найкращі тури по Україні з Києва.

З 1970 року Рівненським краєзнавчим музеєм проводяться археологічні розкопки на місці переправи. На сьогоднішній день їм вдалося дослідити більше 2 га території, де було знайдено багато кінських та людських останків, більше 5000 речей учасників бою - козацької старшини, рядових козаків, селянських повстанців, московських стрільців і донських козаків, які, виявляється, також брали участь у битві на стороні Богдана Хмельницького, і речі польської шляхти. Торф'яний грунт зберіг унікальні вироби з шкіри та дерева, начиння, порохівниці і зброю.

З тих пір, як замовкли гармати під Берестечком, пройшло вже більше 360 років, але болота і землі цієї місцевості досі зберігають сліди тих кривавих подій, останки загиблих людей, залишені ними речі та зброю. Дуже багато цих реліквій зараз знаходиться в музеї-заповіднику «Козацькі могили»

Ансамбль заповідника «Козацькі могили»

У 1908 році на початку літа один з жителів села Пляшева знайшов на своєму полі 16 козацьких шабель і 32 мушкета. Це були перші значні знахідки тих часів, які змушують людей згадувати про важку частинку історії нашого народу. Завдяки зусиллям Почаївського архімандрита Віталія почався збір коштів для будівництва меморіального комплексу «Козацькі могили» з Георгіївським храмом-усипальницею загиблих воїнів.

  

Музей-заповідник «Козацькі могили» розташовується в заплаві лівого берега річки Пляшева на острові Журавлиха, створений він в основному за народні кошти.

13 червня 1910 року були офіційно розпочаті розкопки в урочищі Монастирщина, а через п'ять днів відбулася перша закладка храму-пам'ятника Святого Георгія Переможця.Через рік на цьому місці було завершено будівництво, і церква у всій своїй красі відкрилася для парафіян в українському стилі бароко. Цей храм є унікальною спорудою, і навіть у всьому світі немає його аналогів. Церква унікальна тим, що в ній є три престоли, які розташовуються один над іншим. Виходить, що в одній будівлі є три храми. Головний храм - Георгіївський, на другому поверсі - церква Бориса і Гліба, а під землею - храм Параскеви П'ятниці. Поруч з майданчиком на вулиці встановлено іконостас, що дає можливість священнослужителям проводити богослужіння під відкритим небом при великому скупченні народу. Перед цим іконостасом встановлена ??могила-саркофаг з козацькими останками.

У 1912 році на територію заповідника привезли дерев'яну Михайлівську церкву з села Острів, яка була побудована ще в 1650 році. Тут перед боєм молився гетьман Богдан Хмельницький. Михайлівську церкву з'єднали підземним переходом із гробницею, розташованою в нижньому поверсі Георгіївської церкви. Михайлівська церква займає не найголовніше місце в ансамблі заповідника, але проте вона теж дуже мальовнича і є відмінним прикладом українського тричастинного храму з дерева. В її інтер'єрі зберігся колишній іконостас, тури по Україні!

На відстані 1,5 км на південний схід від музею-заповідника серед болотистої заплави річки Пляшева розташовується острів Гайок, згідно з історичними даними цей острів був останнім місцем бою 300 козаків, в якому 10 липня героїчно стримували натиск польських воїнів. Достовірні письмові джерела описують у подробицях, як мужні козаки відкинули пропозицію про їх помилування від гетьмана Потоцького і билися з супротивником до останнього. За висловом польських істориків, козаки не здалися в полон своєму ворогові і загинули на полі битви непереможеними. На цьому острові зараз знаходиться хутір Гайок, і тільки знахідки втраченої зброї нагадують про мужній подвиг козаків.

Недалеко від цього острова є невелике озеро, яке зараз називають Козацькою Ямою. За переказами, це місце пов'язують з місцем загибелі останнього з 300 героїв-козаків, які билися на острові. Польські історичні джерела розповідають про козака, який протягом кількох годин відбивався від оточившихйого польських воїнів косою і мушкетом, будучи при цьому пораненим чотирнадцятьма кулями. Він бився до тих пір, поки не був добитий німецьким найманцем і польським шляхтичем.

Біля Козацької Ями є піщаний пагорб, який нині називається урочищем Монастирщина.Серед молодих сосен на галявині стоять два хрести з каменю, на одному з них витесана дата - «1651»Місцеве населення поховало тут тіла загиблих 10 липня 1651 року селян і козаків. Під час будівництва музею «Козацькі могили» частина цих поховань була розкопана і перенесена в підземний храм-пам'ятник на острові Журавлиха.

Всi тури по Україні.

Експозиція самого музею «Козацькі могили»складається з семи залів і присвячена подіям Берестецької битви. Перший зал музею зберігає історичні матеріали до початку битви, у другому залі розміщена діорама, яка представляє невдалу атаку гетьмана Вишневецького на козаків на початку битви. Третій зал представляє зразки козацького озброєння, знайдені при розкопках. Одна з вітрин цього залу присвячена пулейній справі, у другій зібрано речі шляхетських воїнів, в наступній - московських стрільців і донських козаків. У четвертому залі можна побачити класове розшарування українських козаків і склад козацько-селянської армії. Тут також знаходяться зброя і речі селянських повстанців, рядових і знатних козаків, інструменти ремісників, які брали участь у повстанні, скульптурні портрети козаків, котли для приготування їжі, дерев'яні ложки в шкіряних футлярах, мушкети, знайдені на переправі. Експозиції п'ятого та наступних залів присвячені подіям битви під Берестечком, Переяславській Раді, а також короткому викладу історії України XVII-XVIII століть.

З 1965 року Музей-заповідник «Козацькі могили» був переданий Рівненському краєзнавчому музею, після чого почалося активне відновлення території меморіального музею, постраждалої в часи окупації Австро-Угорській імперії в 1915 році і Другої світової війни.

 У 1991 році на честь 340-ї річниці битви під Берестечком до Музею-заповіднику «Козацькі могили» прийшло більше півмільйона людей, які пам'ятають історію свого народу, щоб ухилитися лицарям свободи і поповнити своє серце вірою в краще життя. У цей же день Музею присвоїли статус Державного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви».

З тих пір почався відлік нового періоду в житті Музею-заповідника, який супроводжується активним оснащенням місць, пов'язаних з Берестецькою битвою, установкою необхідних знаків, проведенням нових археологічних досліджень, вшануванням пам'яті мужніх козаків, збереженням пам'яток та популяризацією цього місця як в Україні, так і за її межами.

З кожним роком кількість відвідувачів Музею «Козацькі могили» значно збільшується, оскільки це місце визнано священним не тільки в нашій країні, але і у всьому світі. 10 вересня 2008 статус заповідника став вже Національним.

Це місце навряд чи втратить інтерес серед туристів. Адже «Козацькі могили» - це унікальне місце, де видно у всіх фарбах трагедію і безсмертну силу волі українського народу. Сьогодні це місце є частиною України, тут звучить українська мова - і все це перемога козацько-селянських воїнів гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Богуна, тури по Україні.

Автор Марина Мельниченко

Спробуйте всі наші тури на Волинь.

Друзі, нагадуємо, що є супер зручний спосіб стежити за вигідними пропозиціями та новинками - наш Telegram-канал! Підписуйтесь і отримуйте першими всі кращі пропозиції!