
Бог стояв на краю неба і щедро кидав каміння, лив на них воду – завтра він обов'язково додасть хаосу форму і симетричні обриси. Камені лягали один на одний, деякі розколювались і обсипалися, інші утворювали чаші для води, треті – вінчали химерні склепіння печер. На світанку Бог вийшов, щоб продовжити роботу і обімлів: прибережна лінія річок химерним кам'яним намистом йшла за обрій, щедре сонце грало своїми променями на дзеркальній поверхні скелястих круч, озера переливалися яскравими відтінками: від темно-синього і блакитного до смарагдового...
Дивлячись на цю пишність, Бог зрозумів, що змінювати нічого не треба і залишив все як є.
Тернопільська область: дари богів
З тих самих пір вважається, що Тернопільська область народжує в душі кожного, хто її побачить, почуття прекрасного – схоже на те, що охопило в той ранок Бога.
Понад 100 карстових печер, гротів і навісів – унікальна, божественна спадщина!
У печері Вертеба, наприклад, створений перший в Україні підземний музей Трипільської культури.
Оптимістична – найдовша в світі серед гіпсових печер і друга серед вапнякових. Цей грандіозний складний лабіринт складається з численних галерей і залів.
Озерна печера цінна своїми підземними озерами, більшість галерей і залів тут можна подолати тільки на човнах. Дивно витончені назви залів: Зимова казка, Хід чорних тюльпанів, Галерея велетнів, Альпи...
У печері Кришталева стіни і склепіння переливаються, блищать від великих кристалів гіпсу, що і дало назву печері.
Печера Млинки – один з найпопулярніших спелеологічних маршрутів.
Перлина – вертикальна печера, яка має специфічну форму колодязя.
І ще дечим запам'ятається Тернопільська область – пам'ятки вас здивують!
Одне з «Семи природних чудес України» – Дністровський каньйон: 250км крутих скелястих берегів первозданної природи, ошатних острівців, мініатюрних водоспадів, порослих густим мохом скель, карстових печер і гротів. Тому тут так популярні сплави на байдарках і плотах-катамаранах по мальовничому Дністру.
Але Тернопільська область та її пам'ятки – це аж ніяк не тільки природна краса. Цю область по праву називають «Святою землею».
Зарваниця – один з 15 світових Богородичних центрів, визнаних Католицькою церквою. Легенда свідчить, що Зарваницький скит заснував київський монах, рятуючись від татаро-монгольської навали. Уві сні йому з'явилася Пресвята Діва і веліла заснувати монастир, вказавши місце. Прокинувшись, монах на цьому місці виявив ікону з ликом Божої Матері і цілюще джерело. Він побудував каплицю над джерелом і розмістив в ній ікону. Незабаром широко рознеслася звістка про чудотворну ікону і цілюще джерело.
![]() |
Легенди свідчать, що і на місці Свято-Успенської Почаївської Лаври колись побачили диво. Київським монахам у вогняному стовпі явилася Богородиця, залишивши при цьому слід своєї ноги на камені. З цього каменю пробилося цілюще джерело, до якого і понині приїжджають паломники з усіх куточків світу.
З тих самих пір вважається, що Тернопільська область являє чудо кожному, хто приїжджає на її землі, і кожен вгамує спрагу казкового чаклунства, випивши з її джерела.
Чи не менше вражає Тренопольская область своєю історією...
Історичних фактів про ці краї – хоч відбавляй. Місцеве населення із задоволенням повідає вам реальні факти далекого минулого і якісь вигадані історії про Тернопільську область, в які вірять чи не всі. І, звичайно ж, для настільки пейзажного і романтичного регіону, характерні історії про кохання. Багато століть тому на землях мальовничої Тернопільщини зустрів юнак прекрасну дівчину і пристрасно закохався в неї. Але безневинна діва не могла відповісти взаємністю, так як дала обітницю богині служити їй. Але і це не змогло вплинути на силу почуттів молодого хлопця: він продовжував любити її до самої смерті, а свою любов втілювати в прекрасних замках...
![]() |
З тих самих пір вважається, що немає надійнішого способу знайти вічне кохання, ніж дати обітницю любові в одному із замків цієї Тернопільська області: почуття будуть міцні, як камінь!
За кількістю замків (34) регіон займає 1-е місце в Україні. Національний заповідник «Замки Тернопілля» створений у 2005 році і сьогодні об'єднує 11. Один з них, Вишневецький палац, заснований на фундаментах середньовічного замку. Відвідавши його колись, Оноре де Бальзак назвав палац «малим Версалем», не тільки через дзеркального залу довжиною 80м (точної копії залу Версаля), але і з-за божественного каскаду розкішних садів.
Краса, чудо і любов – ось безцінні дари, обіцяні Тернопільською областю. Вона щедра неймовірна! І ви зможете забрати звідси найсвітліші, найнезабутніші спогади про прекрасне.