Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Печери Словаччини

З року в рік чудесність і загадковість печер притягує безліч туристів з різних куточків землі. Сила природи задокументована в тендітній красі утворень капельникових або крижаних форм, в їхніх різноманітних забарвленнях.

У Словаччині відомо більше 4000 печер, але тільки 12 з них відкриті для відвідування.

Ліптов і його печери

Так як Ліптов у своїх географічних запасах має неоціненний скарб у вигляді печер, тому цей регіон називають Ліптовський карст. Територія Ліптова пропонує для туристів 3 відкритих печери для огляду. Крім великої кількості неприступних печер, Ліптовський карст багатий на різноманітні карстові освіти і прірви.

Північна сторона Низьких Татр, в якій розташована Деменівська долина, представляє Деменівський карст. Тут знаходиться Деменівський печерний комплекс, його протяжність становить 25 км. Деменівська долина відкриває для загального доступу 2 печери, по яким можна прогулятися.

Деменівська печера Свободи

Деменівська печера Свободи, є однією з найпрекрасніших і дивних печер у всій Європі, а до того ж і найбільш відвідуваною. Розташована дана печера в Деменівській долині, а точніше на північній стороні Низьких Татр (національна резервація Деменівська долина), між гірськолижним курортом Ясна і містом Ліптовски Мікулаш. В середньому за рік печеру відвідує 150-175 тисяч осіб.

Печера Свободи була виявлена в 1921 році. У 1924 її відкрили туристам для відвідувань і огляду. Вхід в печеру розташований на висоті 870 метрів над рівнем моря, а до входу прокладена зручна стежка. Словаччина тури з Києва дає вам можливість відвідати неймовірні краси.

Печера виникла під дією річок Задна вода і Деменовка, вода яких у вапняковому масиві створила підземні простори. Печера являє собою складну систему коридорів, гротів, підземних залів з багатими капельниковими прикрасами. Спадаючі бічні коридори виходять на печерні горизонтальні рівні. Крім сталагмітів і сталактитів, чудесних кам'яних водоспадів, тут розташовані невеликі озерця, вони мають дивовижну капельниковую поверхню, яка нагадує латаття, а також перлинні розсипи і ще багато різних чудових деталей, що знаходяться на їхньому дні. Натічні освіти представлені в широкій колірній гамі відтінків рожевого, білого і червоного. Неможливо відвести очі від чарівних водоспадів і колон. Також в печері, а саме в Великій камері можна побачити товстий шар білого, м'якого туфу - «місячне молоко».

 

Сама нижня печера таїть в собі підземне русло річки Деменовка. Загальна протяжність печери Свободи досягає 8126 метрів, але для перегляду відкриті лише 1800 м. Розташована вона на глибині 120 метрів. Екскурсійна програма по печері Свободи розділена на два кільця - мале і велике.Протяжність малого кільця складає 1200 м і займає за часом близько 60 хвилин, а велике протяжністю 2200 м, знайомство з ним займають близько 100 хвилин.

Печера Свободи отримала статус Національного природного пам'ятника. А з 1933 року, в коридорах печери почали проводити спелеокліматичні процедури оздоровчого характеру.

Деменівська льодова печера

Деменівська Льодова печера розташована всього в трьох кілометрах від печери Свободи. Для відвідування печеру відкрили в XIX столітті в 80-тих роках. Із загальної протяжності печерних коридорів в 1975 метрів, відкриті для огляду 650 метрів. Знаходиться вонана глибині 57 метрів. Вхід в печеру розташований в скелі Башта (північна сторона Низьких Татр). У верхніх коридорах температура повітря стабільно тримається на позначці +5 градусів С, але чим нижче будете спускатися, тим нижче буде і температура (на нижніх рівнях вона нижча 0). Середня вологість повітря 92-98%.

Історія Льодової печери починається ще з середньовіччя, про це свідчать написи і малюнки на її стінах. Археологи виявили тут кістки печерних ведмедів, які зникли з лиця землі більше ніж 15 тисяч років тому. Печера утворилася під впливом підземної течії річки Деменовка. Перша її назва звучала як Печера Дракона, ця назва була прямо пов'язана з знахідками останків ведмедів, які помилково нарекли кістками дракона.

Нижня частина печери представлена крижаними утвореннями, вони виникають навесні, в результаті талого снігу, вода з якого просочується в печеру. Тут ця вода замерзає, утворюючи чудові, потужні льодові стовпи.

Печера складається з трьох рівнів, їх утворення в основному мають овальні форми, які формувалися під впливом вод ріки.

Постійний лід, можна побачити в нижній частині печери, її називають Кметь. Вона представлена сталактитами і сталагмітами, крижаними стовпами і підлогою з цілісного льоду. Початкові мінералогічні утворення можна побачити тільки в декількох місцях печери, оскільки в її областях, які покриті льодом вони зазнали значного криогенного руйнування. Натічні відкладення мають окрас від чорного до сірого. Ці кольори вони здобули внаслідок освітлення парафіновими лампами і олійними пальниками, які використовувалися до 1924 року.

Добшинска крижана печера

Вхід в Добшинску печеру, який ще називають «крижана діра», був відомий з далеких часів. У 1871 році, завдяки впливу міста Добшина, печеру відкрили для відвідувань. У період 1953-54 роки, тут обладнали стежку, встановили електроосвітлення. У ході всіх будівельних робіт були виявлені частини печери, які вільні від льоду, на них і встановили загородження для безпеки.

Загальна довжина печери сягає 1483 метра, а глибина 112 метри. Протяжність екскурсійного маршруту складає 475 метрів. Спустившись лише на кілька десятків метрів, опиняєшся в царстві холоду, льоду і незрівнянних форм і красот матінки Природи.

 Виникнення цих заледенінь відбулося ще після руйнування між Стратенскою і Добшинською крижаними печерами. Як результат, Добшинска крижана печеранабула вигляду крижаного мішка з повітрям, що знайшло собі шлях через верхній отвір, сформований внаслідок обвалу частини склепіння. Зараз воно використовується як вхід до печери. Дощові опади, просочуючись в печеру, сформували заледеніння просторів підземелля. Ці заледеніння тут представлені в різних формах - у вигляді водоспадів з льоду, колон, сталагмітів і просто на підлозі. Площа таких заледенінь становить 9,772 м², а їх обсяг дорівнює 110,100 м³. Самі товсті поклади льоду знаходяться у Великому Залі (26,5 м). Регулярне оновлення цього підземного льодовика триває майже на протязі 2000 років. Лід у печері від входу повільно просувається в напрямку коридору Руффіні і Нижнього поверху, через Великий і Малий зали, приблизно в діапазоні 2-4-х сантиметрів на рік.

Температура повітря в крижаних залах коливається від -0,4 до -1,0 С (середньорічна ). Більш значущі температурні коливання відбуваються в залежності від пори року: лютий від -2,6 до 3,8 С, а в серпні до +0,2 С. У просторах вільних від льоду відносна вологість повітря коливається від 75 до 90 %.

Добшинска печера є однією з перших печер в яких провели електричне освітлення, адже його встановили ще в 1887 році. Печера була широко популярною відразу ж після її відкриття, й інтерес проявляли не лише експерти, а й громадськість. У 1890 році тут провели концерт, який організував Карл Людвіг фон Габсбург. А ще печера славилася катком, що прекрасно функціонував в літній період, відкрили ковзанку в 1893 році.

Красногорська печера

Красногорська печера розташована у Словацькому карсті неподалік села Длга Лука. Печера утворилася внаслідок підземної течії річки Бузго. Її загальна протяжність становить 450 метрів, а знаходиться вона на глибині 50 метрів.

Відома печера своєю 34 метровою натічною колоною. Це найвищий сталагміт, який утворився на території зони з помірним кліматом.

Арагонітова Охтінска печера

Охтінска арагонітова печера розташована на висоті 642 метра над рівнем моря. Вона утворилася в покладах кристалічних вапняків (поклади палеозойської ери девонського періоду). Зали і коридори мають клиноподібний вигляд до верху, це явище забезпечено високу корозійної активністю атмосферних опадів, вода яких просочується вздовж тектонічних розломів і все це в тури Словаччина.

Печера відома, визначеними в ній, трьома видами генерації арагоніту. Що утворився з водного розчину, який складається з іонів Mn, Fe, Mg і це тільки за умов стабільного мікроклімату. Арагоніт що відноситься до найстарішого має молочно-прозорий колір (вік 121-138 тис. років). Найпоширенішою вважається друга генерація, тут вона представлена в основному у формі спіральних геліктитів і голок (вік 14 тис. років). Ця стадія арагоніту знаходиться ще у фазі росту, тому вона має білий колір і стабільну однорідну структуру. Сучасна генерація, тобто наймолодша, представлена у формі віял. Діаметр таких віял від 2 до 4 сантиметрів, у рідких випадках більше.

У Арагонітовій печері, температура повітря знаходиться в межах 7,2 - 7,8 С. Відносна вологість коливається в межах 92-97 %.

Охтінську Арагонітову печерувиявили в 1954 році, робочі гірничорудної розвідки. Фахівці Національного підприємства «Турист» оглянули її в 1955 році, а професійні дослідницькі роботи почали проводити в 1956 році. Повністю обладнали для відкритого відвідування і створили вхідну галерею протяжністю 145 метрів й почали проводити екскурсії в 1972 році, хоча перші роботи з її оформлення були розпочаті в 1966 році. Загальна довжина Арагонітової печери становить 585 метрів, розташована вона на глибині 30 метрів. Із загальної протяжності печери для огляду доступні лише 230 метрів цього підземного царства.

Печера Доміца

Ще в часи тріасового періоду виникла печера Доміца. Печера розташована неподалік від кордону з Угорщиною. Унікальніший генетичний блок утворений печерою Доміца і печерою Барадла (Угорщина). Тут крім відкладень кальцію, оточених скелею і циліндричних озер, можна насолоджуватися прогулянкою на човні по підземній річці Стікс. Печера нагадує палацові коридори. Русло річки Стікс, ніби підземний каньйон, який прикрашають химерні звивини і орнаменти.

Довжина печери сягає 5368 метрів,але так як вона об'єднана з печерою Чортова Діра, то загальна протяжність досягає 25 кілометрів, але тільки одна чверть печери знаходиться на території Словаччини. Розташована печера Доміца на глибині 12 метрів. Температура повітря в печері знаходиться на позначці від 10,1 С до 11,5 С. Відносна вологість знаходиться в діапазоні від 94% до 98%.

Печера Доміца була житлом для людей, що жили в період неоліту. Саме ці люди були основоположниками східної лінійної кераміки зокрема її культури, а також баскської і гемерской. Але з плином часу вхід до печери був завалений сміттям і камінням.

Печера Доміца відома досить давно, але перше датоване знайомство з печерою припадає на 1926, це був Дж.Майко, тут він виявив безліч археологічно цінних знахідок, після чого її називають ще скарбницею археологів. Тут зберігається безліч різних цінних старожитностей: контейнери з черепків, керамічний посуд, стріли, шила, праски, кільця, браслети, рибальські гачки, інструменти з каменю.

У 1930 році в печері провели освітлення. Для подорожі по печері доступно 1315 метрів підземних чудес, 140 метрів з них можна подолати на човні.

Печера Дріни

Печера розміщена в західній Словаччині і є єдиною в цьому регіоні печерою, яка відкрита для відвідування. Знаходиться печера Дріни на території Малих Карпат в південно-західній стороні від Смоленіце (село). Її виявили ще в XIX столітті. Печера Дріни не схожа на інші словацькі печери з великими просторими підземними залами і коридорами, це система вузьких тріщинних коридорів, які прикрашені натічними утвореннями.

Довжина печери становить 680 метрів, розташована вона на глибині 40 метрів. Її дивовижні коридори сформовані в коричнево-сірих вапняках. Печера характерна своїм драпіруванням і нерівній порізаною поверхнею. Тут відкриваються кам'яні водоспади, сталактити і сталагміти різних химерних форм. Також тут є басейни, що утворилися від натічних вод атмосферних опадів.

Температурне середовище знаходиться в діапазоні від + 7,2 градусів С до 7,9 градусів С. При відносній вологості 93-97%.

У печері водиться 11 видів кажанів.

У 1933 році організована Асоціація досліджувала печеру Дріни. У цьому ж році тут обладнали Нижній вхід і почали проводити роботи з облаштування печери. У 1935 році печера Дріни була повністю готова приймати гостей з прокладеним маршрутом в 175 метрів. У 1943 році в печері встановили постійне електричне освітлення. У 1950 році був виявлений Зал Словацького спелеологічного товариства, його разом з коридором Надій і Глинистим коридором відкрили для перегляду в 1959 році. На сьогодні довжина маршруту по даній печері становить 410 метрів.

Ясовська печера

Спробуйте наші чудові тури в Європу з Києва.

Ясовська печера розкинулася на просторах височини Медзев (західна частина Кошицького басейну). Вона була першою словацькою печерою відкритою для перегляду (1846 рік). Хоча верхні її тунелі були відомі світу ще в XIII столітті.

Печера утворилася в средньотріасових доломітах і штайнальмскіх світлих вапняках. Розруха гірського масиву Ясов зумовила напрям коридорів печери. Довжина печери сягає 2811 метрів, а максимальна висота її склепінь до 55 метрів, при тому, що розташована вона на глибині 85 метрів.

Підземні тунелі пройшли довгий і поступовий шлях формування. На перших етапах розвитку з'явилися верхні коридори, а на останніх етапах сформувалися нижні коридорні системи. Верхні коридори утворилися під впливом ерозійної активності вод річки Бодва, вони потрапляли сюди через карстові воронки. Нижня система печер з усіма їх коридорами і камерами - під впливом стоячих вод. Нижня система коридорів, разом з частиною маршруту екскурсій, була колись затоплена.

Печера прикрашена натічно-крапельними утвореннями. Вони представлені у вигляді колон, кам'яних водоспадів, кряжів, пластинок, сталактитів і сталагмітів.

Температура повітря тут коливається в діапазоні +8,7 градусів С до +9,5  градусів С, при відносній вологості 91-97%.

Ясовська печера служила житлом не одному поколінню не тільки людей, а й звірів. Адже в її лабіринтах були знайдені різні останки, що підтверджують цей факт.

 

Місцеві жителі вважають, що Ясовська печера була виявлена ченцем, який був при монастирі ордена Премонстрантів. Для людей печера була не поодиноким притулком. Вона зберігає в собі безліч настінних записів. Один з них відноситься до 1452 і говорить про те, що солдат з Брандиса Ян Йіскри, переміг у битві. У Камері Кажанів є запис від 1576, що підтверджує популярність печери ще в далекому XVI столітті. Для загального відвідування Ясовську печеру відкрили в 1846 році. Загальна протяжність екскурсійного маршруту сягає 550 метрів.

Белянска печера

Белянска печера відкриває свою історію існування з XVIII століття, з часів золотошукачів. Розташована печера на території Татранського Національного парку, а саме в мальовничій місцевості Белянських Татр (західна частина).

Формування печер пов'язують з тектонічними розломами плато Кобили Врх, що розташувався над печерою. Води часів льодовикового періоду, які проникали в печерні коридори, тільки трохи змінили внутрішній лик вже майже сформованих печер.

Загальна довжина коридорів печери становить 3640 метрів, перепад висот близько 160 метрів. Вхід в печеру проходить через тунель, який просто увінчаний безліччю ущелин провідних до первозданного входу, який знаходиться вище на 82 метри від існуючого нині. Кілька місць у печері мають вигляд овальної форми, вони створені водою. Незрівнянна вертикальна сегментація доповнена декількома прірвами.

Шаруваті відкладення кальцію утворюють кам'яні водоспади, а саме: водоспадний Купол, Високий Купол, Музичний Зал, СНП Купол і Пальмовий Зал.Тут температура повітря майже стабільна, але з невеликим коливанням від +5 С до +6,3 С. Відносна вологість повітря знаходиться в межах 91-97 %.

На початку 1884 Белянську печеру відкрили для відвідування громадськістю, в цей же рік в даній печері був відкритий Купол Руїн. У 1886 році тут проклали електричне освітлення. Грандіозні відновлювальні роботи проводили в у минулому столітті, а точніше в 50 роках. У період 1979-1980 років, екскурсійний маршрут був прокладений до входу, що знаходиться між Куполом Руїн і Глиняним Пасажем. У наш час печера активно використовується для оздоровлення (сеанси спалео клімату). Для туристів запропонований маршрут, довжина якого понад 1000 метрів.

Бистрянська печера

Вибираючи тури в Європу автобусом ви відкриваєте для себе нові можливості.

У південній частині Низьких Татр розташована Бистрянська печера. Вона розмістилася поблизу туристичних центрів Мито і Талі, що під Думбером. Печера представлена з двох частин: Нової і Старої печер. Загальна їх протяжність становить понад 3000 метрів.

Бистрянська печера схожа на прірву, в якій домінують мінералогічні драпірування, що звисають з утвореної кальцитової кірки. Починаючи з 1971 року, деякі з частини печери використовують для проведення сеансів спелеотерапії.

Бистрянська печерамає довжину 2600 метрів, глибина сягає 95 метрів. Формування печери було поетапним, стадії її формування безпосередньо залежали від деформацій долини. Води річки Бистрянка, стікали через воронки до карстових територіям. Русло річки, яка виконує химерні зигзагоподібні форми, розташоване в Старій печері, є найпервіснішою її ділянкою. У даний час русло пролягає через ділянку Нової печери.

Печера характерна високими і вузькими тріщинами коридорами, які розширюються під впливом ерозії і корозії. Міжпластинні поверхні визначають невеликі овального плану коридори, є місця, де вони з'єднують вузенькі коридори. Великі зали і коридори також притаманні Бистрянської печері, але вони більше схожі на проломи. У Новій печері, а саме в нижній її частині розташована Пекельна прірва, її глибина сягає 56 метрів. Біля Пекельної прірви мінералогічні утворення представлені арагонітом - хвилястий вапняк.

Температурний режим в печері знаходиться на позначці від +5,7 градусів С до 6,6 градусів С, а відносна вологість повітря знаходиться в межах 92-97 %.

Коридори Старої печери були відомі місцевим жителям ще з давніх часів. Першовідкривачі-сучасники відвідали в 1926 році незаймані місця Бистрянськоїпечери, це були Е.Лауберт і Я.Ковальчік. Першими хто виявив Пекельну прірву і через неї проникли в лабіринти Нової печери, були Брати Хольманн і Я.Ковальчік, в тому ж таки 1926 році. Сучасний вхід до печери був виявлений в 1932 році, він є нижнім входом до Нової печери. У період 1939-1940 років, якась частина печери була відкрита для екскурсійних походів. У камері під назвою Провал знаходиться табличка, яка повідає своїм відвідувачам про трагічний випадок, що стався в цьому місці в період антифашистського опору.
Екскурсійний маршрут складає більше 490 метрів.

Важецька печера

Між містами Попрад і Ліптовські Мікулаш розташувалася дивовижна печера - Важецька. Її протяжність не велика, всього 530 метрів. Печера є найважливішим пелеонтологічним місцем, де виявили останки печерних ведмедів. Зовсім в недавній час цього звіра відобразили в скульптурі, причому в натуральну величину та встановили в печерному залі. Хоча протяжність печери не настільки велика, але її натічні прикраси просто дивують своєю красою, не кажучи вже про її рідкісну, але різноманітну фауну.

Важецька печера утворилася в гутенштайнскіх темно-сірих вапняках внаслідок древніх вод притоки річки Білий Ваг, які проникали через карстові воронки. Печерні коридори трансформувалися обвалами, але це тільки по довжині міжпластних поверхонь, представлених вапняком.

Підземне печерне царство прикрашають сталактити, сталагміти і звичайно ж натічні басейни. Практично вся печера заповнена опадами річки Білий Ваг, це води потоку, що розташований в напівсліпий долині Пріепадла. Температура повітря в Важецькій печерізнаходиться у вузькому діапазоні від +6,6 С до +7,1 С, з відносною вологістю 94-96 %.

Мережа коридорів Важецької печери була виявлена в 1922 році, хоча про її існування місцеве населення знало ще з незапам'ятних часів. У 1928 році Важецька печера була відкрита для туристичного відвідування, це сталося завдяки її орендарю Ф.Хавранеку. Але офіційне відкриття та вимірювання екскурсійного маршруту відбулося в 1934 році. Тут встановили електричне освітлення і провели реконструкцію Важецької печери в 1954 році. На нинішній час довжина маршруту для проведення екскурсій становить 235 метрів.

Гарманецка печера

Гарманецка печера є однією з найважливіших печер Словаччини, вона характерна великими камерами-обвалами і величезною кількістю «місячного молока». Вхід в печеру, який носить назву Ізбіца, був відомий робітникам і лісорубам, які проживали в цій місцевості ще з далеких часів, але таємні коридори Гарманецкої печери відкрилися для людей тільки в 1932 році. Печера формувалася в темно-сірих гутенштайнскіх вапняках. Довжина її становить 2763 метра, а глибина 75 метрів. Серед безлічі горизонтальних коридорів овальної форми, що ведуть вниз, тут існує велика кількість обвалів, що створили величезні простори у вигляді залів - Висока камера, камера Пагод, Блукаюча камера і безліч інших. Перші печерні тунелі утворилися під впливом корозії, що була викликана водою, яка просочувалася сюди. З плином часу в кількох місцях у Гарманецкій печерісталися обвали стін і склепінь, це призвело до руйнування овальних коридорів, які трансформувалися в поля, які були покриті уламками порід

Температура повітря в печері знаходиться в межах від +5,8 С до 6,5 С, а відносна вологість 95-97%.

Екскурсійний маршрут складає більше 490 метрів. Ми пропонуємо недорогі тури в Європу.

Гарманецка печера є улюбленим місцем проживання летючих мишей. Зараз тут налічується одинадцять видів. Домінуючими видами представлені гостровуха нічниця і велика нічниця, їх кількість налічувалося до 1500 особин.

У воєнний час, 1944 році, Гарманецка печера виконувала роль укриття для місцевих жителів. У 1949 році були проведені вимірювання печери, а в 1950 її офіційне відкриття для екскурсійного відвідування. У ході експедиції 1987 року, спелеологічне суспільство виявило продовження печерних коридорів. На сьогоднішній день екскурсійний шлях складає 720 метрів.

Гомбасецька печера досліджуйте її вибираючи автобусні тури в Європу з Києва.

Гомбасецька печера - це флювіокарстова печера протяжністю 1525 метри. Два рівня даної печери представлені овальними коридорами, які сформувалися річковими водами, і звичайно ж тріщинами і обвалами. Печера формувалася в світлих веттерштайнских і темно-сірих гутенштайнских вапняках, як наслідок ерозійної і корозійної активності річки Чорний Ваг і її непостійної притоки, що проходить в Мармуровому заліГомбасецька крижана печера, це тільки частина Силіцько-Гомбасецької гідролгічної системи, що розвинена під землею.

Печера унікальна завдяки капельникам-сталактітам, вони іноді досягають 3 метрів в довжину. Також тут безліч інших форм сталагмітів, сталактитів, різні драпірування, що виникли з натічних відкладень.

Температура повітря в печері досить висока - від + 9,0 градусів С до 9,5 градусів С, і відносна вологість досягає 95-98%.

Печера не є постійною обителлю кажанів, лише іноді тут можна помітити такий вид як малий підковоніс. Але в останні періоди, навесні та восени, біля входу печери почали селитися вогняні саламандри.

Гомбасецька печера була виявлена в 1951 році спелеологами-волонтерами. Через Чорний вихід, по закінченню деяких земляних робіт, вони проникли в підземні лабіринти печери. Для загальних відвідувань Гомбасецьку печеру відкрили в 1955 році. У 1968 році, тут провели перший сеанс спелеотерапії. Екскурсійний маршрут складає 285 метрів.

Не пропустіть побачити всі наші палаючі автобусні тури до Європи.

Друзі, нагадуємо, що є супер зручний спосіб стежити за вигідними пропозиціями та новинками - наш Telegram-канал! Підписуйтесь і отримуйте першими всі кращі пропозиції!