Музей ракетних військ стратегічного призначення

ціна квитка або екскурсії:
![]() |
Таке потужне озброєння, як бойові ракети з'явилося ще в 19 столітті, а вже в середині 20 століття вони стали зброєю стратегічного призначення. Дві супердержави - СРСР і США активно змагалися в розробці подібних систем, і одним з козирів СРСР в той час були саме міжконтинентальні ракети, що базуються на землі. У зовсім недалекому минулому цей об'єкт був одним з найбільш секретних у всьому Радянському Союзі, сьогодні ж музей Ракетних військ стратегічного призначення України відкритий для вільного відвідування. А подивитися тут є на що. |
Неподалік від Кропивницького, зовсім поруч з Первомайськом знаходиться дійсно унікальне місце, яке не має аналогів у світі - музей Ракетних військ.
Як відомо, після оголошення незалежності керівництво нашої країни прийняло рішення про ядерне роззброєння, і на сьогоднішній день ракетна шахта цього музею є єдиною не знищеною з тих часів.
Саме тому тури по Україні для школярів і дорослих часто включають в себе цей об'єкт, і користуються великим попитом. Більше того, об'єкт, експонати якого зовсім недавно наводили жах на весь світ, цікавий і для зарубіжних гостей, тому його часто включають і в тури по Україні для іноземців.
Що подивитися в музеї Ракетних військ
Головна родзинка експозиції музею - збережені в своєму первісному вигляді командний пункт і стартова позиція для міжконтинентальних ракет з пускового шахтою. Все обладнання, механізми та прилади залишилися такими ж, якими були за часів бойових чергувань.
Що ще примітно - всю інфраструктуру комплексу підтримують в належному стані офіцери, які колись тут служили.
![]() |
Багато які технічні параметри цього місця просто вражають уяву. Наприклад, сама пускова установка представляє собою глибоку шахту, проникаючу в товщу землі на 40 метрів! Це висота житлового будинку на 10 поверхів! Її захист був настільки потужним, що шахта могла зберегти бойову ефективність навіть в разі ядерного удару. Для цього зверху шахти встановлена своєрідна кришка, яка, незважаючи на величезну вагу в 120 тонн, при необхідності відкривалася за 7-8 секунд. |
Усередині самої шахти знаходиться контейнер з балістичною міжконтинентальною ракетою. На озброєнні 46 дивізії (а саме вона тут дислокувалася) стояли найпотужніші ракети в світі, здатні нести до 10 окремих ядерних боєголовок одночасно, і вразити безліч цілей на відстані 10 000 кілометрів!
Особливо цікаві в цьому місці екскурсії по Україні для дітей, адже це можливість побувати на справжньому бойовому комплексі - це надзвичайно атмосферне місце!
Ще один цікавий об'єкт музею - розташований під землею командний пункт. Щоб до нього добратися, необхідно пройти по підземній галереї довгою 150 метрів, яку проклали на триметровій глибині.
![]() |
Сам командний пункт представляє собою величезний металевий контейнер висотою в 33 метри, що складається з 20 рівнів, особливим чином підвішений в спеціальній амортизаційній шахті. Кожен рівень - це кругла кімната діаметром 3,3 метра, з встановленим обладнанням і апаратурою. У самому низу знаходиться командний пункт і бойові пости. Для доставки бойової розрахунку, який постійно чергував на 30-метровій глибині, використовувався вантажопасажирський ліфт, поїздка на якому сьогодні є однією з улюблених гостями частин екскурсії. |
"SATANА" та інші об'єкти музею
Один з найбільш значних експонатів, які може показати гостям музей Ракетних військ стратегічного призначення Побузьке - найпотужніша в світі міжконтинентальна ядерна ракета РС-20В «Воєвода», яку в НАТО називають SS-18 "Satanа".
Ця страшна зброя здатна нести 10 ядерних боєголовок потужністю 750 кілотонн кожна на відстань 15 тисяч кілометрів! Ракета оснащена безліччю захисних систем і помилкових цілей, а її запуск можна зробити буквально за одну хвилину.
В цілому ж, за час прогулянки по музею можна простежити історію розвиток балістичної зброї в СРСР, адже тут представлено безліч унікальних екземплярів ракет.
Крім того, в музей постійно намагається розширювати список експонатів, і зовсім недавно сюди привезли новий - пересувний командний пункт, який представляє собою колону автомобілів з усім необхідним обладнанням і припасами. У його склад входить сім військових машин, на кожну з яких можна подивитися.
Є й безліч інших цікавих експонатів - різна ракетна зброя як морського, так і військового базування, транспортний вертоліт МІ-8Т, і навіть ешелон для транспортування ракет, для якого спеціально побудували більше 130 метрів залізниці.
Тури вихідного дня по Україні в музей Ракетних військ варті витраченого часу, так як атмосферу цього місця неможливо описати ніякими словами - треба дивитися і відчувати особисто.
Це дійсно унікальне місце, яке показує міць наддержави, якої більше немає.