Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Заповідник "Ольвія"

Україна, Причорномор'я, Миколаївська

ціна квитка або екскурсії:

0 грн.

а відстані 40 км від міста Миколаїв, в селищі Парутине Очаківського району, розташована одна з найдавніших пам'яток України - історико-археологічний заповідник «Ольвія», який у 2002 році згідно з Указом Президента України отримав статус національного. Цей заповідник уже протягом багатьох десятиліть привертає до себе багатьох туристів, мандрівників, істориків, археологів і людей, які небайдужі до минулого.

На відстані 40 км від міста Миколаїв, в селищі Парутине Очаківського району, розташована одна з найдавніших пам'яток України - історико-археологічний заповідник «Ольвія», який у 2002 році згідно з Указом Президента України отримав статус національного. Цей заповідник уже протягом багатьох десятиліть привертає до себе багатьох туристів, мандрівників, істориків, археологів і людей, які небайдужі до минулого.

Багато років тому, а якщо бути точніше, то більше 2500 років тому назад, на високих горбистих берегах Бузького лиману, на берегах Чорного моря і на південній частині майбутньої країни - Україна, почали з'являтися антична міста і сільські поселення. Одним з найбільших, найвідоміших і найвеличніших античних міст, що існували на території нинішньої України, була Ольвія.

Ольвія (грецька назва Olbia) була величезним центром поліса, що охоплював всю територію Нижнього Побужжя. Це було не просто місто, це була сильна і процвітаюча державу, якеа існувала понад 1000 років, з VI століття до н.е. по IV століття н.е.. На думку вчених, таке тривале існування полісів на території Південного Причорномор'я справило величезний вплив на культуру та історію даного регіону. Ольвія, як величезна і могутня на той час держава, найбільше вплинула в подальшому на соціально-економічний, політичний і культурний розвиток місцевих племен.

У перекладі давньогрецької мови «Ольвія» означає «щаслива». І це дійсно була держава, яка довгий час переживала щасливі часи. Але про це ми розповімо пізніше. Ольвія мала іншу назву, дуже часто цю державу називали Борисфен - це давньогрецьке найменування річки Дніпро.

На думку істориків, держава Ольвія була заснована вихідцями з давньогрецького міста Мілета, які оселилися в тутешніх місцях приблизно в 650 році до нашої ери. Найімовірніше, їм дуже сподобалася дана місцевість, яка ідеально підходила для заснування тут міста: територія з невеликою горбистістю на березі лиману, яка з двох сторін, на заході і півночі, була оточена глибокими балками - так званими, природними оборонними спорудами. Зі східного боку територію «обороняв» водяний бар'єр Гипаніса - це давня назва річки Південний Буг.

Ольвія дуже скоро стала сильною і відомою містом-державою. Важливим фактором для економічного розвитку міста стало географічне розташування і велика територія родючих земель. Основними видами господарювання в Ольвії стали ловля риби, виноградарство, скотарство і землеробство. Незабаром після заснування міста, тут активно почали розвиватися різні види ремісництва: керамічне, гончарне, металообробне, каменеобробне, деревообробне, ювелірне і багато інших ремесел, які надавали послуги міського ринку і сусіднім скіфським племенам, які складалися в тісних торговельних відносинах з Ольвією. Від цих же племен Ольвія отримувала натомість зерно, шерсть, худобу і рабів, які продавали на ринках праці метрополії. Цей факт вказує на рабовласницьку форму влади в Ольвії. З грецької держави на територію Ольвію імпортувалися оливкова олія, вино, металеві та керамічні вироби, предмети розкоші та мистецтва.

В період розквіту Ольвія випускала свої монети: срібні, мідні, а іноді й золоті. Верховна влада держави була під контролем народних зборів і виборного ради, а виконавча влада здійснювалася колегіями виборних чиновників (стратегів, архонтів і багатьох інших), які щорічно змінювалися.

Ольвію поділяли на дві частини - Верхнє і Нижнє місто. У Верхній частині міста розташовувалася торгова площа - агора, яка була також і центром міста. Також тут був і теменос - це священна ділянку з вівтарями і храмами. У Нижній частини були зосереджені морський порт і ремісничі квартали. Вса місто було оточене оборонною стіною з каменю з наглядовими вежами для захисту від нападів ворогів. У південній частині було встановлене додаткове укріплення - цитадель. Навколо основного міста була розташована велика кількість сільських поселень.

В період активного економічного розвитку Ольвії, одночасно проходив і період соціально-культурного зростання. Тут були свої філософи (Борисфенський, Біон, Посидоний, Сфер), музиканти, поети, вчені, які розробили свій власний алфавіт і календар. В Ольвії, як відомо, побував сам Геродот - «батько історії». У той час в Ольвії було дуже високорозвинене мистецтво, що підтверджують знайдені археологами керамічні та ювелірні вироби, надзвичайно красиві архітектурні будови, дивовижні статуї. У центрі міста був побудований театр, що кілька разів згадується в написах. Жителі Ольвії вели активний спосіб життя - займалися спортом, влаштовував різні змагання - рукопашні бої, стрільба з лука, біг, метання списа і диска.

Але чим більше популярним і процвітаючим ставало це місто-держава, тим більше воно привертало до себе заздрісників і ворогів. Багато разів над Ольвією збиралися хмари і до її оборонним стінам підступали войовничі племена. В 331 році до нашої ери Ольвія відбила напад відомого полководця Олександра Македонського - Зопіріона. У ІІ-І століттях до нашої ери деякий час Ольвія перебувала під владою войовничої Скіфської держави, далі Мітрідата - понтійського царя. В I столітті до нашої ери держава дуже постраждала від навали готів, після чого повернути колишню славу, багатство і розквіт Ольвії вже не вдалося. Вона була відновлена??, але не займала вже те місце, що раніше в міжнародній торгівлі і відносинах з сусідніми державами. В І-ІІ столітті нашої ери на території Ольвії розташовувався римський гарнізон, а на початку наступного століття її включили до складу Нижньої Мезії - римської провінції.

Крім вище перерахованих подій у припиненні історії існування даної держави мав місце ще один факт - це загальна криза рабовласницької системи. Саме тому на початку IV ст. нашої ери, як і багато інших держав Південного Причорномор'я, Ольвія припинила своє існування. Але, незважаючи на інші центри античної культури (Херсонес (м. Севастополь в Криму), Тіра (м. Белгород-Дністровський в Одеській області) та Пантікапей (м. Керч у Криму)), на території яких життя тривало аж і до нашого часу, Ольвія, на жаль, не пережила свою епоху. Протягом багатьох століть забуте місто все більше і більше руйнувалося часом. Частина міста була розібрана турками з метою будівництва Очаківської фортеці, яка розташована недалеко звідси, і місцевим населенням, які побудували з ольвійського каменю село Парутине.

Лише наприкінці XVIII століття вченими були відкриті руїни Ольвії, після того як ці землі стали частиною Російської імперії після завершення російсько-турецької війни. З початку ХХ століття тут почали проводитися систематичні розкопки, матеріали з яких зберігаються в багатьох музеях України, Росії (наприклад, в Ермітажі), країн Західної Європи та Америки.

На сьогоднішній день залишки цього міста-держави є Національним історико-археологічним заповідником «Ольвія» (статус заповідника привласнений в 2002 році), який займає територію площею в 270 га. За багатьма твердженнями істориків і археологів, це всього лише 1/80 частина колишньої Ольвії. Все інше їм ще належить «розкопати і дістати» і далеких глибин віків. До складу заповідника входять також і 23,6 га острова Березань, на якому було розташоване найдавніше античне поселення Північного Причорномор'я, засноване ще в далекому VII столітті до нашої ери.

На території заповідника «Ольвія» є один дуже незвичайний сорокаметровий колодязь, якого називають «Колодязь щастя». Туристи, які приїжджають сюди, дотримуються давніх традицій і кидають в цей колодязь монетку, загадуючи при цьому бажання. Також тут можна побачити останки ще однієї архітектурної пам'ятки древнього міста - храм Аполлона, якому поклонялися місцеві жителі. З цим храмом пов'язана одна легенда. Кажуть, якщо людині неспокійно на душі, йому потрібно піти до вівтаря храму Аполлона і покласти руку на жертовний камінь, мовчки постоявши, - це допоможе відновити внутрішньо рівноваги людини.

Загалом, в Національному історико-археологічному заповіднику «Ольвія» можна сповна насолодитися не тільки приголомшливою природою, а й останками неймовірно красивого стародавнього античного міста, його захоплюючою історією.

Як дістатися до Ольвії:

Найпростішим маршрутом в Парутине є прямі маршрути «Миколаїв - Парутине». Також через це селище проходить маршрут автобусів з Миколаєва на Очакова. Головне, необхідно пам'ятати, що ці маршрутки відправляються не з Центрального автовокзалу міста, а з «приміського».

Для того щоб повернутися назад з Ольвії, рекомендуємо заздалегідь уточнити у водіїв автобусів або ж у місцевих жителів, коли відправляється останній автобус в напрямку Миколаєва. Інакше, Вам буде дуже проблематично повернутися додому.

01.09.2017
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали