Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Церква Св. Юра / Дрогобич

Україна, Галичина, Львівська, Дрогобич

ціна квитка або екскурсії:

30 грн.

Під час подорожей по Західній Україні можна подивитися на більше ніж сотню дерев'яних церков, кожна з них має свою унікальну історію, і цікава по-своєму. Однак з цього великого списку помітно виділяється справжня перлина Дрогобича - Церква Святого Юра, яку в 2013 році внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Історія церкви

На сьогоднішній день церква Святого Юра є найбільш збереженим пам'ятником сакральної Галицької архітектури.

За час існування храм неодноразово піддавався перебудовам, а остаточну форму, доступну сучасним туристам, церкві надав відомий дрогобицький майстер Григорій Тесля.

Побудована більше п'яти сотень років тому, Святоюрська церква була зовсім маленькою, і досить швидко перестала вміщати всіх місцевих жителів, внаслідок чого в 17 столітті з прикарпатського села Надіїв привезли дерев'яну церкву, за рахунок якої храм був істотно розширено. Примітно, що церква була не куплена, а виміняна на видобуваєму в той час в Дрогобичі сіль.

Одна з головних особливостей церкви - для її будівлі не був використаний жоден цвях - всі частини майстри скріплювали між собою за допомогою дерев'яних кілків. На жаль, під час сучасних реставраційних робіт традиція була порушена, і сучасні майстри вже використовували залізні цвяхи.

Унікальні розписи храму

Але найбільша цінність храму не ззовні, а всередині - там можна побачити унікальні розписи та іконостас 17 століття, автором яких був Стефан Медицький. У всій країні налічується не більше десятка дерев'яних храмів, в яких збережено оригінальний внутрішній розпис, і в цей короткий список входять церкви Чесного Хреста і Святого Юра у Дрогобичі.

Унікальність старовинних розписів полягає в тому, що вони дозволяють дізнатися, як представляли рай і пекло наші предки, дають можливість побачити, в якому одязі ходили в ті часи.

Найцікавіший розпис у хорів - тут зображені п'яниця і пара коханців, яких прямо в пащу Левіафана везе в тачці чорт. Це дозволяє припустити, що найстрашнішими гріхами в той час вважалися саме пияцтво і перелюб. Дивує зображення пекла, в якому абсолютно відсутні чоловіки.

 

На іконі зі стратою на Мальті одного з Христових апостолів художник зобразив пейзажі Карпат і Дрогобича, одягнених в міщанський одяг 18 століття людей і ката в капелюсі. Очевидна спроба автора зробити сцену з Нового Завіту як можна більш зрозумілою для прихожан робить її по-справжньому унікальною.

Ще одна визначна пам'ятка церкви Святого Юра - побудована в 1670 році дзвіниця. Протягом століть її також кілька разів перебудовували, поки вона дійшла до нас в сучасному вигляді.

На сьогоднішній день старовинний храм входить до складу великої експозиції «Дрогобичина», фонд якої нараховує понад 50 мільйонів експонатів, справжньою перлиною серед яких є саме реставрована дерев'яна церква Святого Юра.

01.09.2017
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали