Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

Таємниці Дубенського форту

Ще одна могутня і прекрасна фортифікаційна спадщина української архітектури розташувалася недалеко від села Тараканово, що знаходиться поблизу від міста Дубно Рівненської області, - це Дубенський (Тараканівський) форт. Іноді його називають ще Новою Дубенською фортецею.

Необхідність у будівництві цього форту з'явилася наприкінці XVIII-XIX ст., коли Європа переживала особливо складні військово-політичні умови. У 1795 році відбувся третій розділ Польщі, який означав повне і безповоротне знищення Речі Посполитої, після чого територія українського Поділля перейшла до складу Російської імперії. По лінії «Збараж - Броди - Берестечко - Сокаль» проходив кордон між двома сильними супротивниками - Австрійською та Російською імперіями. Влада останньої вирішила посилити обороноздатність свого кордону на заході. У зв'язку з цим почалося будівництво системи нових оборонних споруд. З тих пір біля села Тараканово Дубенського району почалося будівництво Дубенської фортеці, з метою захисту такого важливого стратегічного об'єкта, як залізнична лінія Львів - Київ. У народі ця фортеця отримала іншу назву - Тараканівський форт.  Величезна кількість тури по Україні.

У 60-х роках XIX ст. почалися роботи по насипу земляних валів для фортеці, а її будівництво тривало протягом 5 років (1885-1890 рр..). На жаль, сьогодні ми бачимо Дубенський форт в дуже незадовільному стані, але завдяки дивом збереженим архівним матеріалам, можна легко уявити наскільки величезною і потужною була ця будівля. У нас найкращі тури по Україні з Києва.

Тараканівський форт - це потужна бетонно-земляна споруда, в його спорудженні використовувався цегла і цемент (на той час, це був досить новий будівельний матеріал). В архітектурному плані форт зроблений у формі чотирикутника, довжина сторін якого 240 метрів. Із зовнішнього боку форт укріплений глибоким і широким ровом із земляними валами, які зміцнювали потужні стіни. У дворі форту побудували двоповерховий корпус, до якого можна було пройти через довгий кам'яний тунель, який зберігся і до наших днів. В цьому корпусі розміщувалися господарські, складські і житлові приміщення для штабу коменданта форту і роти артилерії. Вздовж периметра форту знаходилися безпечні каземати, які до того ж ще зміцнювали основний фортечний вал. У цих казематах могло розміститися 800 осіб. Всі каземати використовувалися строго за відведеним кожному з них призначенням, серед них були лазарет, господарські, складські, каземати для бойових дій, операційна, приміщення з колодязями і багато інших. Загальна кількість казематів - 105 шт. Кожен з них був оснащений опалювальною, вентиляційною, водопровідною та каналізаційною системами. Всi тури по Україні.

Особливий інтерес і величезне враження справляє складна система підземних ходів у Дубенському форті, які облаштовані спеціальними бійницями для здійснення обстрілу супротивників, у разі захоплення підземель. Сітка підземних ходів веде до земляних валів, на яких були також зосереджені бойові позиції.

Тараканівський форт був незабаром оснащений усіма комунікаціями - в 1899 році було проведено електричне освітлення, а трохи пізніше і телефонні лінії.

Серед казематів в центральній казармі була побудована гарнізонна церква в 1901 році. Верхня частина цієї церкви за своєю формою дуже нагадувала псковські дзвіниці XIII ст. Церква була однокамерна, перекрита напівциркульним склепінням. Вхід до неї був зроблений у формі арки і, згідно популярному на той час російсько-візантійському стилю, дверним отвором по центру і двома вікнами з боків. Автобусные туры по Украине это отличная возможность путешествовать с комфортом, тури на Волинь.

Не дивлячись на свою міць і велич Дубенському форту, на жаль, не судилося виконати місію, яка була спочатку на нього покладенаЗ 1900 р. Тараканівський форт використовується в якості складських приміщень. Уряд Російської імперії дотримувався помилкової думки, що північно-західний і центральний напрямок більш небезпечний, ніж південно-західний напрямок театру військових дій. Очевидно, що з цієї ж причини Дубенський форт скасували, але не зруйнували, а перетворили на військову в'язницю. Цей факт став, так званим, казусом у військовій історії: фортецю в 1915 році покинули російські війська, а їх місце зайняли австрійські. Буквально через рік після цього відбулися руйнівні для Тараканівського форту події - Брусилівський прорив і бойові дії Першої кінної армії проти білополяків. У нас найкращі тури по Україні з Києва.

Після Першої світової війни Дубенський форт взагалі втратив своє оборонне значення, влада розглядала його тільки в якості ключової позиції від тієї чи іншої ділянки фронту. Тараканівський форт при всій його мощі опинився в стороні від подальших військових дій. На думку військових, форт не ніс ніякого стратегічного значення, жертвувати заради його використання людьми недоцільно.

Пізніше в радянський час влада робили кілька спроб використовувати Тараканівський форт в якості складу консервованої продукції. Для цього було проведено ряд підготовчих операцій - виготовили двері, розчистили каземати, встановили стелажі, провели освітлення. Але надмірна вологість і випаровування цього кам'яно-бетонного велетня не дозволили зберігати в ньому продукцію. Далі проводилися спроби облаштувати на території форту склад автозапчастин, але ті ж причини зробили і цей план неможливим.

 

Завдяки наявності в Тараканівському форті складної сітки підземних ходів, колодязів та підземель, форт має безліч різних легенд і історій. Наприклад, одна з них свідчить про те, що під час Великої Вітчизняної війни в підземеллях форту працювала спеціальна таємна німецька лабораторія, яка займалася виготовленням новітньої німецької зброї. За ще однією версією, радянські війська обладнали тут склад ядерної зброї.

Стан, в якому зараз перебуває Дубенський форт, - аварійний. Напівзруйновані, але все ж досить потужні стіни форту, вкрилися мохом і травою, всі його приміщення дуже сильно просочилися вологою. Але не дивлячись на все це, Тараканівський форт немов магнітом притягує до себе істориків, «чорних археологів», діггерів та просто цікавих людей. Тараканівський форт, хоч і напівзруйнований, але якимось дивним чином, він виглядає сильним, потужним, романтичним, оповитий таємницями та легендами, завдяки чому форт став улюбленим місцем для молоді, а також любителів пригод і екстремального відпочинку.

Спробуйте всі наші тури на Волинь.

В рамках туру вихідного дня  ви маєте нагоду відвідати неповторний світ  Волині, подарувати собі незабутні вихідні, під час яких ви потрапите у винятково приємні умови для відпочинку та нових приємних вражень. Тури на Волинь можете вибрати тут.

Автор Марина Мельниченко

Anga Travel пропонує кращі тури на Новий рік, тури на різдво.

Всi тури по Україні.

Друзі, нагадуємо, що є супер зручний спосіб стежити за вигідними пропозиціями та новинками - наш Telegram-канал! Підписуйтесь і отримуйте першими всі кращі пропозиції!