Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА

Україна Київ

ціна квитка або екскурсії:

0 грн.

Іллінська церква належить до культових споруд Подолу. Її побудували в 1692 році на тому місці, де раніше знаходилась перша на Русі дерев’яна церква, відома тим, що саме в її стінах поклялись підписати мирний договір з греками посли князя Ігоря. Цей епізод згадується в «Повісті минулих літ». Церква була першим православним храмом на території Київської Русі.  

                                  

Планування Іллінської церкви дуже нагадує планування її дерев’яної попередниці. Композиція витонченої однокупольної споруди є традиційною для української трьохзрубової церкви. Елементи російської архітектури XVII століття прикрашають фасади. Поряд з церквою знаходиться дзвіниця, що має шатровий верх, і з ворота у стилі козацького бароко, які були зведені у ХVІІІ столітті. 

Дзвіниця має кубічну форму і доволі приземкувата. Але завдяки шатру з віконцями для дзвонів («слухами») видається набагато вищою, ніж є насправді. Кажуть, що її побудував той самий майстер, що зводив дзвіницю для храму Миколи Доброго. На це вказують подібності у зовнішньому вигляді й оформленні будівель. Протягом війни шатро зазнало сильних пошкоджень, але в середині минулого століття його відновили.

В 1718 р. храм постраждав від сильної пожежі. В процесі реконструкції у 1755 р. були зведені деякі нові споруди. На початку ХІХ ст. церква знову згоріла, але її швидко відновили. Під час бомбардування Києва в 1918 ст. споруда зазнала сильних руйнувань, бо снаряди влучили в вівтарну частину.

На сьогоднішній день білостінна церква майже позбавлена прикрас, за винятком пластикових вікон та керамічних зірочок, здатних оживити гранчасті фасади. Архітектура відзначається врівноваженістю, спокоєм, м’якістю. На вершині надзвичайно пропорційної, майже іграшкової споруди знаходиться баня, але вже не в бароковому стилі, як до пожежі в ХІХ ст. До церкви прибудований чудовий чотириколонний портик з елементами у стилі класицизму і ворота з бароковою брамою.  

З часів зведення церкви і до сьогодні оформлення та інтер'єр і зазнали значних змін. Зацікавлення викликає триярусний іконостас, що має схожі риси з іконостасом у Володимирському соборі. Оформлення храму пророка Іллі виконане згідно з канонами академічної школи. Церковні стіни прикрашені чотирма десятками сюжетів, більша частина яких зв’язана з життям пророка. Центральною темою вівтаря стала Євхаристія, а головним образом – Ісус Христос. Окрім цього, стіни храму радують око великою кількістю старовинних ікон.

01.09.2017
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали