Крехівський монастир-фортеця

ціна квитка або екскурсії:
Крехівський монастир-фортеця, або, як його ще називають - Василіанський монастир, сьогодні є одним з найпопулярніших місць в околицях міста Лева, і постійно приймає у своїх стінах безліч туристів. Знаходиться цей пам'ятник архітектури національного значення в селі Крехів, Жовківського району.
Історія монастиря
Заснований монастир в 1612 році двома монахами з Києво-Печерської лаври - Сильвестром і Іоілем, які поселилися в 1590-х роках в печері неподалік від Жовкви. Поступово ченців ставало все більше, і завдяки підтримці Станіслава Жолкевського святі отці спочатку побудували поряд з печерою церкву святих Петра і Павла, а пізніше Троїцьку церкву та церкву Преображення.
Пізніше за підтримки Михайла Вишневецького монастир був оточений потужними кріпосними стінами, замкненими з усіх боків великими вежами, і під час татарських набігів тут не раз рятувалися люди. Під час облоги 1672 року на захисті стін святині стояв молодий Іван Мазепа, а в 1698 році його кілька разів відвідував Петро I.
У 18 столітті монастир поступово перебудовувався, і дерев'яні споруди поступово замінялися кам'яними, була побудована церква Святого Миколая, яку на початку 90-Х років минулого століття перехрестили в Церква Преображення Господнього.
Монастир славився великою бібліотекою і чотирма чудотворними іконами - однієї Святого Миколая Великого і трьома іконами Богородиці, однак біди не обійшли святиню стороною. Вона була не один раз розграбована поляками, австрійцями, більшовиками і навіть закривалася, поки в 1963 році Крехівський монастирський комплекс не був оголошений пам'ятником архітектури під захистом держави.
Архітектура
Крехівський монастир розташований в дуже мальовничій місцевості - з усіх боків він оточений пагорбами, покритими листяними лісами. На північ від комплексу тягнеться рівнина, на якій розкидані численні села.
Збереглися і численні ознаки того, що колись святиня була неприступною фортецею - на кутах стін видно восьмигранні вежі, а над глибоким ровом височить потужний кам'яний міст.
У центрі великого монастирського подвір'я стоїть побудована з білого каменю церква з трьома куполами, а перед в'їзними воротами паломників зустрічає кам'яна статуя Святого Миколая.
На сьогоднішній день головним монастирським храмом є кам'яна Миколаївська церква, побудована на місці, де колись височіла дерев'яна Троїцька. До створення внутрішнього оздоблення храму доклали руки кращі українські майстри XVIII століття.
![]() |
![]() |
Розписували святиню львівські художники Остап Білявський та Петро Вітаніцкий, різьблена кафедра-амвон створена Олександром Кулявским, вівтар створив Матвій Полейовський, над царськими воротами працював Іван Щуровський, а чудовий іконостас створив Василь Петрановіч.
У монастирі знаходяться дві чудотворні ікони - Божої Матері Верхрадської і Святого Миколая, які раніше зберігалися в львівських церквах, а сьогодні урочисто перенесені в храм.
У лісі, неподалік від Крехівського монастиря є святе джерело, до якого сходяться гості і паломники за чистою водою. Тут же, на горі досі збереглися келії і перша печерна церква, де в тиші і спокої можна помолитися Богу.