Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

МИХАЙЛІВСЬКИЙ СОБОР

Україна Київ

ціна квитка або екскурсії:

0 грн.

Михайлівський Золотоверхий Собор – це назва хрестово-купольного храму з шістьма стовпами, позолоченим куполом (який дав назву собору) і трьома нефами, закладеного внуком князя Ярослава Мудрого Святополком Ізяславичем у 1108 р. Його побудували над Боричевим узвозом на схилі Старокиївської гори, що виходить до Дніпра, на честь заступника воїнів – архангела Михаїла після Святополкової перемоги над половцями. Матеріалом для будівництва послужило каміння і цегла-плінфа, які закріпили вапняно-цементним розчином за допомогою техніки «мішаного мурування». Кожна стіна храму оздоблена унікальними фресками і мозаїками, що принесли йому світову славу. Собор був освячений у 1113 році. Тут похований Святополк Ізяславич і кілька наступних князівських поколінь.

Михайлівський Золотоверхий Собор пережив не одну ворожу навалу і стихійні лиха. У 1240 він був розграбований і частково пошкоджений ордами хана Батия, які вхитрилися зняти позолочені бані. Але храм вистояв і в XІV ст. перетворився на соборний храм однойменного монастиря.

Пізніше собор піддавався неодноразовому перебудовуванню і реконструюванню. Значні зміни в зовнішньому вигляді храму з’явилися тоді, коли генерал-губернатором став Д. Голіцин: саме в цей час Варваринський боковий вівтар був прикрашений чудовим різьбленим іконостасом і великою кількістю церковного начиння. І.Мазепа прикрасив храм вишуканими та багатими формами українського (яке ще називають мазепинським або козацьким) бароко, завдяки чому храм став по-європейськи вишуканим. Сім куполів з’явилися на місці одного, навколо будівлі виросли прибудови, а стіни укріпили контрфорси. Червоне листкове золото вкрило куполи, а фасади монастиря прикрасило облицювання і орнамент, виконані київським архітектором І.Григоровичем-Барським.

  

1935 р. став фатальним для монастиря, бо його будівлі були по-варварськи висаджені в повітря. Причиною став проект створення урядового центру на цій території. Але вдалося врятувати частину мозаїки і фресок, які перед знищенням зняли з монастирських стін. Частини фігур святих зберігаються в Софійському соборі («Стефан і Фаддей», «Євхаристія»), мозаїка під назвою «Дмитро Солунський», фреска-сцена «Благовіщення» і фрагмент фрескового зображення Самуїла перебувають на території Третьяковської галереї та Російського музею в Санкт-Петербурзі.

Через 60 років храмові вдалося повернути колишню пишноту. У відновленні будівлі брали участь кращі митці зі всієї країни. Частина вцілілих фресок і мозаїк знову повернулась до храму. Сьогодні їх можна побачити на стінах цієї величної будівлі.

01.07.2018
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали