Надіслати другу
написати нам / Write to us
Забронювати
Підписка на розсилку

Ви можете оформити підписку та отримувати повідомлення на вказану електронну адресу про наші новини та гарячі пропозиції

ціна квитка або екскурсії:

40 грн.

На узбережжях річки Латориця виросло красиве і охайне містечко, під назвою Мукачево. Воно розташувалося на рівнинній місцевості, і тільки гора, на якій знаходиться грандіозна фортеця, височіє над тихими вулицями. З будь-якої точки Мукачево видно замок «Паланок». А ще, його могутній вид наганяє трепет ще за кілька кілометрів до міста. За місцевими переказами, саме будівництво замку дало назву населеному пункту. За однією версією, гора, під Паланком була насипана вручну, за іншою – саме спорудження замку коштувало людям величезних зусиль і мук, тому і з'явилася назва Мукачево.

Неперевершений замок є не тільки української, а й європейської пам'яткою. Він входить в п'ять найкращих замків, що збереглися в Європі. На жаль, дата заснування замку достеменно не відома. Однак відомо, що всі три рівні будови, були зведені в різний час.

Найстаршим вважається Верхній замок. Про існування перших будівель на горі відомо приблизно з XI століття. Потім з'явився Середній замок, і найостаннішим, в XVIII столітті, був створений Нижній Замок.

Паланок був неприступною фортецею, з глибокими і великими підвалами, в яких під час воєн ховалося місцеве населення, і мав кілька рубежів оборони. Найпершим – був частокіл з дуба, іменований «паланок», звідки і пішла назва замка.

Маючи тисячолітню історію, будівля не раз потрапляло в облогу, була центром визвольних війн, і змінила чимало власників.
Федір Корятович був першим господарем замку. Сигізмунд I, в кінці XIV століття, подарував йому Мукачево, разом з будівництвом на горі.

У той час, це укріплення було в вигляді квадратної вежі. Корятович вирішив побудувати на височини свою резиденцію, і заснував там замок.
Найтривалішою облогою Паланка, була австрійська облога 1685-1688 років. Всі три роки фортеця не здавалася, і впала вона тільки завдяки хитрості. З тих пір, замком заволодів австрійський імператор Леопольд II, який зробив його найсильнішою фортецею на сході своїх володінь. Саме він наказав перебудувати фортецю в той варіант, який ми бачимо зараз. Центральну вежу – донжон (стару вежу) та інші високі вежі зруйнували, а оборону прибрали від стін замку і перемістили до основи гори.

 

Останні військові дії в замку проводилися в 1711 році, і з тих пір, він втратив своє оборонне значення.
З 1782 до 1896 роки, Паланок був головною в'язницею в Європі, в якій містилися політичні в'язні. У казематах під землею, понад 100 років над в'язнями влаштовувалися тортури і катування. І навіть тепер в підземних приміщеннях організована виставка знарядь катувань, і спускаючись туди, можна випробувати не тільки оглушливі відчуття, а й почути стогони привидів закатованих там бранців. Ще одна, розбурхує уяву, історія пов'язана з глибоким колодязем на подвір'ї, який був виритий за указом власника замку Корятовича.



Коли колодязь копали, вода не прибувала, а стіни не витримували і руйнувалися. Князь втратив будь-яку надію, однак, побачив чорта, який брався допомогти за мішок золота. Грошей в казні не було, і хитрі помічники князя вирішили обдурити лукавого. Так в сумці виявилося всього 2 монети. Побачивши це, чорт обурився, однак угода була укладена. Біс, дуже злий, пірнув у колодязь, пообіцявши, що за обман, воду з нього ніхто вживати не буде. Деякі стверджують, що і зараз з колодязя чутні плескіт і шелестіння – метушня скривдженого риса. З XX століття в замку відкрито історичний музей, в підвалах відкритий зал дегустації вин. Не пропустіть можливість відвідати замок Паланок, і отримати масу тривожних, інтригуючих і позитивних емоцій.

01.09.2017
Ми зберегли ваші кроки, щоб ви не заблукали